Ośrodek wypoczynkowy

PRZEZMARK
z nami wypoczynek staje się rajem!

Historia Ośrodka

Malowniczy teren nad jeziorem Motława Wielka należał do firmy Prefbud. Firma Prefbud to jedna z najstarszych firm w regionie kociewskim. Firma istnieje do dnia dzisiejszego. W tamtym czasie jej głównym profilem działalności było budownictwo.
Firma ta w latach 60-tych ubiegłego wieku rozpoczęła budowę letniskowego ośrodka wypoczynkowego dla swoich pracowników. W południowo-wschodniej części działki powstały dwa piętrowe budynki składające się z kilkunastu pokoi z zapleczem kuchennym. W jednym z budynków powstała duża stołówka a nad nią taras widokowy. Wybudowano także w części północno-wschodniej parterowy obiekt. Budynek parterowy, ze względu na swoje usytuowanie, to bardzo wyjątkowy obiekt. Stanął nad samym brzegiem jeziora. W jego skład wchodziły tylko trzy pokoje oraz duże pomieszczenie służące do przechowywania łodzi.

Przed budynkiem znalazł się pomost służący do cumowania łódek. Powstało również pole namiotowe tuż nad brzegiem jeziora wyposażone w przyłącza energetyczne oraz budynek z natryskami i sanitariatami. Do pola namiotowego prowadził oddzielny wjazd na końcu którego stała budka obsługująca przyjezdnych. Pole namiotowe graniczyło z plażą usypaną z piasku z miejscowej żwirowni. Plaża od początku stała się główną atrakcją ośrodka. Z plaży w głąb jeziora prowadził kompleks połączonych pomostów stalowych pokrytych deskami. Pomosty te pełniły zarówno funkcję keji jak i wydzielały płytkie kąpielisko dla dzieci.

Na terenie ośrodka powstało także boisko z zadaszoną trybuną służące za dnia rekreacji, wieczorem zaś odbywały się tutaj koncerty miejscowych zespołów. Teren ośrodka był kompleksowo zagospodarowany. Istniały tu tarasy, liczne schody, ławki, lampy, itp.Ośrodek w latach swojej świetności gościł jednocześnie około 150 pracowników wraz z ich rodzinami.

Od lat 90-tych ośrodek wielokrotnie zmieniał właścicieli. Dokonano w tym czasie kilkukrotnie niewielkiej rozbudowy, mimo to kompleks stopniowo popadał w coraz większą ruinę.

Tego sobie i Państwu życzymy.